Okolie - kam vyraziť

Pre vašu lepšiu prehľadnosť a orientáciu sme vám pripravili zoznam zaujímavých miest v našom okolí, aby ste vedeli, kam sa oplatí vyraziť. Ako môžete vidieť na mape, Penzión Malužiná sa nachádza vo východnej časti Liptovskej kotliny v horskej oblasti severných svahov Nízkych Tatier. Nadmorská výška v katastrálnom území obce siaha až do 1727 m.n.m.
  • Plávanie - kúpele
  • Lyžovanie
  • Turistika
  • Cykloturistika
  • História-Pamiatky
  • Jaskyne
  • Adrenalínové zážitky
Kúpalisko Liptovský Ján
Termálne kúpalisko so 4 bazénmi s liečivou minerálnou vodou od 26°C do 28°C. Lieči pohybový aparát, látkovú výmenu, ženské, kožné, nervové, kardiologické a obehové choroby. (18 km, cesta autom bude trvať približne 15 minút)
Kaďa Liptovský Ján
Prírodný termálny wellnes, sedacie jazierko vystavané okolo prameňa, teplota vody je 20 °C. Kúpanie je bezplatné. Mnohí do Kade prichádzajú i v zime. Miestna voda naozaj lieči už po jednej dvadsaťminútovej kúre. (18 km, cesta autom bude trvať približne 15 minút)
Aquapark Tatralandia – Liptovský Mikuláš
Termálne kúpalisko a najväčší zábavný vodný park na Slovensku. Ponúka 28 šmýkačiek a toboganov, 14 bazénov s liečivou minerálnou vodou s teplotou od 26 °C do 38 °C. Minerálna voda Tatralandie blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. (21,7 km, cesta autom bude trvať približne 20 minút)
Liptovská Mara – Liptovský Mikuláš
Vodné dielo prezývané ako „Liptovské more“. Ponúka možnosti ako kúpanie, surfovanie, jachting, wakeboarding, školu windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, vodné skútre, rybárčenie, minigolf a plavbu loďou, ale aj výcvik potápačov, rôzne športoviská a ihriská. (21,7 km, cesta autom bude trvať približne 20 minút)
Ski centrum Bačova Roveň - Výšná Boca
K dispozícii sú tri svahy s lyžiarskymi traťami so všetkými stupňami náročnosti. Nočné lyžovanie. (7 km, cesta autom bude trvať približne 6 minút)
Lyžiarske stredisko STIV Čertovica
Lyžovanie, lyžiarske túry a skialpinizmus. K dispozícii sú 2 lyžiarske vleky. (10 km, cesta autom bude trvať približne 8 minút)
Ski centrum Mýto pod Ďumbierom
Kvalitná lyžovačka nielen pre náročných, ale aj menej zdatných a začiatočníkov. Prepravu lyžiarov zabezpečuje nová štvorsedačka a 4 vleky. (25 km, cesta autom bude trvať približne 24 minút)
Stredisko Ski Tále
Nachádza sa v Národnom parku Nízkych Tatier. Stredisko ponúka 6 vlekov a svahy rôznej náročnosti. Večerné lyžovanie, bežecká trať, snowtubing. (35 km, cesta autom bude trvať približne 32 minút)
Lyžiarske stredisko Jasná - Nízke Tatry
Najväčšia lyžiarska aréna pre zimné športy na Slovensku. Najmodernejšie lanovky, 45 km perfektne upravených zjazdoviek. Snow-park, u-rampy, bežkárske trate, zimný paragliding, snowbike, freeride, skialpinizmus, večerné lyžovanie. (37 km, cesta autom bude trvať približne 34 minút)
Malinô Brdo – ski & bike family park Ružomberok
Veľká Fatra, prednosťou Ski areálu sú široké upravované terény pod Malinom. 2 lanovky a 2 vleky, bežecké trate, skialpinizmus, snowtubing. (48 km, cesta autom bude trvať približne 39 minút)
Ohnište – národná prírodná rezervácia – 1538 m.n.m.
Dolomitové bralá a hlboké rokliny, botanicky pestré územie, turisticky nesmierne zaujímavé. Z hlavného vrcholu uvidíte najkrajší výhľad na Nízke Tatry.  (10 km od Malužinej)
Ďumbier – 2043 m.n.m.
Najvyšší vrch Nízkych Tatier so skvelým kruhovým výhľadom nielen na Vysoké Tatry. Tvoria ho vysoké steny a ľadovcové žľaby. Pre trénovaného turistu je to celkom rýchle podujatie, no rodinkám môže zabrať aj celý deň. (20 km od Malužinej)
Chopok – 2024 m.n.m.
Lanovka na Chopok premáva celoročne z Jasnej a z lokality Srdiečko. Jedinečný výhľad na Vysoké Tatry, ale aj na Chočské vrchy, Veporské a Stolické vrchy. (40 km od Malužinej)
Určite nešliapnete vedľa, ak sa vyberiete na Kráľovú Holu, Poludnicu, Rozhľadňu na Ostredku, Demänovskú horu, Hybickú tiesňavu, Vajskovský vodopád
Chorupné (1 030 m n.m.) cez Malužinský Tajch
Nenáročná, pekná cykloturistická trasa, ktorá začína v obci Malužiná. Trasa je vedená po lesných cestách Malužinskou dolinou až k lokalite Malužinský Tajch. Následne trasa prechádza do lokality Chorupné a vracia sa späť do Malužinej 
Dĺžka trasy: 17.8 km 
Náročnosť: stredne ťažká
Liptovský Mikuláš na Malužinú, Bobrovec a Žiar
Pekná cyklotrasa smerom na Malužinú - cez Jánsku dolinu a návrat cez Liptovský Hrádok na Bobrovec a popod horu do Žiarskej doliny a späť do Liptovského Mikuláša. 
Dĺžka trasy: 80,20 km 
Náročnosť:
stredná
Bobrovec - Liptovský Trnovec – Liptovský Mikuláš
Nenáročná cyklistická trasa, vhodná aj pre cyklovozík so zastávkou pri Liptovskej Mare a v centre Liptovského Mikuláša. 
Dĺžka trasy: 21,09 km
Náročnosť:  ľahká  
Okolo Liptovskej Mary
Cestná verzia (prevažne asfalt) cyklotrasy okolo Liptovskej Mary s niekoľkými možnosťami okúpania/osvieženia sa vhodná aj pre jazdu s cyklovozíkom. 
Dĺžka trasy: 37,10 km 
Náročnosť:
ľahká
Liptovský Hrádok – Pribylina
Trasa začína v Liptovskom Hrádku a prechádza popri Múzeu Liptovskej dediny. Vedie po cestách II. a III. triedy.
Dĺžka trasy: 23km 
Náročnosť: nenáročná 
K Čiernemu Váhu
Je technicky nenáročná a vedie prevažne po asfaltových, poľných a lesných cestách. Trasu zvládnete bez problémov aj s cyklovozíkom. Ideálnym miestom pre štart je Kráľová Lehota (10 km od Nižnej Boce). Z parkoviska pri stanici vyrazte po červenej cykloznačke smer Svarín / Čierny Váh. Staršia asfaltka vás údolím dovedie až k dolnej nádrži vodnej elektrárne Čierny Váh. Po ceste, ktorá miestami mierne stúpa a klesá, stretnete určite cyklistov, pretože táto oblasť je dosť obľúbená. Ak však máte chuť obzrieť si aj hornú nádrž, odkiaľ sú nádherné výhľady na Tatry, Liptovskú kotlinu a Veľkú Fatru, tak vo Svaríne odbočte vľavo, pripravte sa však na 6 km stúpanie serpentínami. Dolnú nádrž obídete z pravej strany a pár metrov za ňou sa dostanete k horárni a Múzeu Považskej lesnej železnice. Je už len na vás, či budete pokračovať cyklistickým okruhom ďalej v smere Važec, Východná, Hybe, alebo sa vrátite k východiskovému bodu v Kráľovej Lehote.

História obce

Obec Malužiná, v ktorej sa nachádza náš penzión, oficiálne vznikla ako banská obec hrádockého panstva - v druhej polovici 18. storočia. Názov obce je odvodený od lesov Malužiná.
Juhozápadne od obce sa vo vápencových bralách nachádza 100 metrov dlhá jaskyňa, ktorá bola objavená v roku 1720. Dno časti jaskyne tvorí plastická žltohnedá hlina. V minulosti ju z jaskyne ťažili, hrudky varili, pridávali do nej belobu a tak vznikala hmota, ktorú bola používaná na tvorbu obrazových rámov v Malužinskej továrni. Obec Malužiná bola priemyselnejšia ako ostatné obce mikroregiónu, čo sa odzrkadlilo aj na miestnej architektúre. Zachovali sa pôvodné stavby HALAS a KOMERHOF, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1808, Budova podkladovne (grundovne) z r. 1808 a iné, ktoré môžete nájsť na webovej stránke obce Malužiná.

Pamiatky, ktoré stoja za to vidieť

Skanzen Havránok - Liptovská Mara
Archeologické múzeum v prírode na vŕšku Úložisko - pri vodnej nádrži Liptovská Mara.  (sídlisko z mladšej doby železnej (300-100 pred n.l.). Boli tu objavené spaľované obety (zvyšky), obilie, šperky a v studni kosti siedmych ľudí, pravdepodobne obetí náboženských rituálov. V 11. až 15. storočí tu stál Slovanský drevený hrádok opevnený palisádami. V skanzene sa nachádzajú stavby obydlia, obetiská, pec, rekonštrukcie keltských stavieb, rekonštruovaná laténska hradba a brána, stredoveká obranná priekopa, most, dláždené nádvorie a suterén drevenej, obytnej veže, stredoveký kostol je v rekonštrukcii. (37km od Malužinej)
Skanzen Vlkolínec - obec Vlkolínec
Nájdete ho vo výške 718 m.n.m., pod vrchom Sidorovo nad Revúckou dolinou. Predstavuje najzachovalejšiu rezerváciu ľudovej architektúry na Slovensku. Od roku 1993 zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou. Dominantou obce je drevená zvonica. Drevenice a priľahlé hospodárske objekty sú zachovalým obrazom niekdajšej slovenskej horskej obce s celým jej svojrázom. Je to živý skanzen slovenského horského bývania na pôvodnom mieste. Vlkolínec je trvalo obývaná obec, v súčasnosti s 29 obyvateľmi v 18 domoch z celkového počtu 55 domov. (53km od Malužinej)
Kostol Svätý Kríž
Evanjelický drevený kostol sa nachádza za obcou Svätý Kríž na strednom Liptove. Pochádza z roku 1774 a je to jedna z najväčších drevených stavieb v Európe. Bol postavený majstrom Jozefom Langom v obci Paludza a po jej zatopení pri budovaní Liptovskej Mary bol premiestnený do obce Svätý Kríž. (29km od Malužinej)
Skanzen Liptovskej dediny Pribylina
Múzeum - skanzen Liptovskej dediny v Pribyline leží v ústi Račkovej doliny. V skanzene sú prevažne stavby zo zátopovej oblasti Liptovskej Mary a z niektorých obcí horného a dolného Liptova. Dedinský život je zaznamenaný tradičnými domčekmi. Spôsob života vyššej vrstvy dokumentuje dom richtára, zemiansky dom a kaštieľ z Parížoviec. (20km od Malužinej)
Mauzóleum Andreja Hlinku
Nachádza sa v Ružomberku - priamo pod Kostolom sv. Ondreja. Mauzóleum pozostáva z dvoch častí, kaplnky so vstupom a hrobky na ľavej strane od kaplnky. Jeho súčasťou je busta A. Hlinku spolu s nerezovým krížom. Andrej Hlinka patril k hlavným predstaviteľom hnutia za autonómiu Slovenska. Vedľa mauzólea stojí novo renesančná budova mestského úradu. Jej súčasťou je fara, kde Andrej Hlinka pôsobil. (49km od Malužinej)
Hrad Likava
Kráľovský strážny hrad, ktorý pred rokom 1341 vybudoval zvolenský župan Donč. Od konca 14. storočia ho do užívania dostávali liptovskí župani, bol v držbe viacerých významných rodov, najmä Hunyadyovcov, Illésházyovcov a Thökölyovcov. Posledne menovaní hrad v druhej polovici 17. storočia prebudovali na prepychovú súkromnú rezidenciu. V rokoch 1431 – 1434 bol významnou husitskou pevnosťou. V 14. – 17. storočí prekonal niekoľko obliehaní. Po dobytí hradu cisárskym vojskom sa stal v decembri 1670 majetkom uhorskej kráľovskej komory. V roku 1707 ho knieža František II. Rákoczi prikázal zbúrať.
V súčasnosti je pre návštevníkov prístupná Huniadyho veža, v ktorej sa nachádza expozícia dejín hradu, aj dve nádvoria dolného hradu.
Povesť o Likavskom hrade
Podobne ako mnohé iné stredoveké stavby aj hrad Likava je opradený viacerými povesťami a legendami. Azda najznámejšia je o Likavskom väzňovi - Jánošíkovi, ktorý bol údajne na tomto hrade väznený. Iná legenda spomína tajnú chodbu, ktorá vedie až do blízkej Liskovskej jaskyne. Jedna z povestí spomína krutého hradného pána, ktorý so svojím sluhom zakopal počas jednej noci na hrade poklad a sluhu nemilosrdne zhodil z hradieb - poklad sa nikdy nenašiel.
(50km od Malužinej)
Liptovský hrad
Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m n. m.) v Chočských vrchoch, nad obcami Kalameny a Bukovina. Liptovský hrad bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe. V roku 1262 ho dal postaviť kráľ Belo IV. V roku 1471 ho nechal úplne zničiť Matej Korvín. Dochovala sa z neho len časť múra pod previsom zatrávnenej zeminy. V súčasnosti z neho možno obdivovať nielen krásy Liptova, ale aj bohatú archeologickú expozíciu v prírode. Vstup do areálu hradu je bez poplatkov. (49km od Malužinej)
Demänovská ľadová jaskyňa
Patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku. Ľadová jaskyňa je známa svojou trvalou ľadovou výplňou, mohutnými tvarmi podzemných priestorov a vzácnou jaskynnou faunou. Prístupná od polovice mája do septembra.(30km od Malužinej)
Demänovská jaskyňa slobody
Najnavštevovanejšia a najprístupnejšia jaskyňa na Slovensku. Nachádzajú sa v nej krásne jazierka, jaskynné perly a podzemný tok riečky Demänovky. Prístupná pre návštevníkov je od januára do októbra. (30km od Malužinej)
Bystrianska jaskyňa
Najvýznamnejšia jaskyňa Horehronského Podolia. Vďaka svojim priaznivým klimatickým podmienkam sa využíva na liečbu astmy a horných dýchacích ciest. (29km od Malužinej)
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Dostanete sa k nej cez centrálnu časť hrebeňa Nízkych Tatier - v Ďumbierskom vysokohorskom krase. Vyskytujú sa v nej vulkanické horniny kriedového veku, nálezy netopierích kostičiek, ktoré sú staré 6000 rokov, v niektorých častiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky kún, medveďov a kôz. Návštevníci musia prísť v pevnej obuvi, dostanú speleologickú výstroj a zavesení na lanách - s prilbami, majú možnosť skúmať podzemie Nízkych tatier. Na prehliadku sa treba objednať. Prístupná je od marca do decembra. (35km od Malužinej)
Tarzania
je lanový park postavený z rôznych lanových prekážok, ktoré sú zavesené vo výške a to buď na stromoch alebo na umelo postavených stĺpoch. Môžete ju navštíviť  v lete aj v zime. Je určená pre všetkých s výškou od 150cm a dokonalé vyžitie tu nájdu jednotlivci aj kolektívy. V areáli nájdete červenú, modrú, detskú trasu a 50m lanovku. V súčasnosti prevádzkuje jedenásť parkov, napríklad Tarzania Hrabovo. (49km od Malužinej)
Bike Park Malinô Brdo - Ružomberok
Top bike - park na Slovensku, dĺžku trás má viac ako 10km a sú odstupňované podľa náročnosti. Najťažšia downhill-ová zjazdovka spĺňa aj medzinárodné kritériá a v dĺžke 2200m prekoná výškový rozdiel približne 400m. Okrem trás pre zjazdové bicyklovanie sú súčasťou parku aj úseky vhodné pre jazdu na horských terénnych kolobežkách. Bicykel resp. kolobežku vám na štart pohodlne vyvezú na 8-miestnej kabínkovej lanovke. Pre milovníkov adrenalínu sú k dispozícii trasy pre horské terénne kolobežky a káry. K dispozícii sú kolobežky pre dospelých, pre deti od 6 rokov, súčasťou výbavy je ochranná prilba a cyklistické rukavice. (48km od Malužinej)
Letná bobová dráha – Žiarce
Každý rok od apríla do októbra tu nájdete najstrmšiu bobovú dráhu na Slovensku, ktorá je v súčas­nosti len jedna z dvoch dráh tohto typu na našom území. Ide o bezpečnú letnú adre­na­línovú atrakciu vhodnú pre deti od 7 rokov aj dospelých. (33 km od Malužinej)
Laser games – Liptov
Laserová prestrelka v labyrinte, kolektívna zábavno-dobrodružná hra, ktorá očarí všetkých priaznivcov adrenalínu a aktívneho oddychu.
Nemusíte sa obávať, že sa zašpiníte, hráte v uzavretej, pekne zariadenej aréne. Nemusíte sa báť bolesti, či prípadných modrín, na rozdiel od paintballu je laser tag úplne bezbolestný a bezpečný. (21 km od Malužinej)
Lietanie v Hurricane Factory - pri Tatralandii, Liptovský Trnovec
V presklenej letovej komore prúdi vzduch rýchlosťou až 270 km/h a vy zažijete rovnaký verný pocit voľného pádu ako keby ste skočili z lietadla vo výške zo 4 km. Vy však lietate v bezpečnej výške a pod neustálym dohľadom skúsených inštruktorov. Nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti ani špeciálnu fyzickú zdatnosť. (31 km od Malužinej)
Tandemový zoskok padákom –Letisko Jasná-Dúbrava
Zoskok s padákom z výšky 4km. Počas zoskoku budete pripútaný ku skúsenému inštruktorovi - parašutistovi, ktorý dohliadne na bezproblémový a bezpečný priebeh zoskoku. (37 km od Malužinej)
MaraFUN – Liptovská Mara
Vodné atrakcie na najväčšej slovenskej priehrade. Rekreantom ponúka úžasné zážitky a atrakcie pre všetky vekové kategórie. V MaraFUN si môžete vyskúšať motorový čln, vodné skútre, flyboard, wakeboard, výlet na kajakoch, nafukovacie koleso/banán a iné atrakcie. (21,7 km od Malužinej)